а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шише

мн. шишиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 781
1. како стаклен сад
Англиски: bottle Турски: şişe Албански: shishe
Примери:
Шише од (за) пиво.
2. како количина од течност
Англиски: bottle Албански: shishe
Примери:
Испи две шишиња пиво.
шише вода
3. Стакло кое го штити пламенот кај газиената ламба.
Англиски: shield Албански: mburoj
FlexiMac
 менување на македонски глаголи