а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шиша

шишаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 35348
1. потстрижува
Употреба: Дијалектен збор
2. Вози брзо.
Англиски: race
Употреба: Разговорно
3. грижи, внимава
Англиски: care
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој не шиша никого.
4. (се шиша) се потстрижува
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
шишање ср.