а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шишарка

мн. шишарки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19835
1. Дрвенест плод на некои иглолисници.
Англиски: fir cone Албански: kabllesh, boçe pishe
Употреба: Ботаника
2. мешунка
Албански: bishtajë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи