а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шитне

шитнаат; шитнал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34174
1. фрла, џитне
Англиски: throw away Албански: hedh
Употреба: Разговорно
2. продаде
Англиски: sell Албански: shes
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Го шитнав велосипедот за десет илјадарки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК