а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шир

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9319
простор, пространство
Англиски: space
Употреба: Поетски збор
Примери:
морската шир
Изведенки
шир м.
Пример: небесниот шир
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК