а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ширум

Вид збор: Предлог
Ранг: 28312
низ, низ цел, од
Англиски: through
Примери:
Како се одвива сообраќајот ширум Македонија?
Милиони христијани ширум светот слават Велигден.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи