а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

широко

Вид збор: Прилог
Ранг: 1461
широк
Англиски: wide
Употреба: Разговорно
Примери:
Ја отвори широко вратата.
Гледа широко на работите.
(разг.) На долго и на широко.
Широко отворена (даден е слободен пристап кон нешто).
Широко му е околу вратот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК