а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

широкопојасен

широкопојасниот
Вид збор: Придавка
Што има голем капацитет за брз пренос на податоци.
Англиски: wide-band Албански: brezgjërë
Употреба: Информатика
Примери:
Широкопојасен Интернет пристап.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи