а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ширит

мн. ширити
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13948
Лента која се зашива како ознака за чинот или рангот на униформата или како украс на народна носија, украсна лента на алишта.
Англиски: stripe Турски: şerit
FlexiMac
 менување на македонски глаголи