а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ширден

мн. ширдени
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19137
1. Четвртиот дел од желудникот на преживар.
Англиски: tripe Турски: şirden Албански: plënc, kukurec
Употреба: Анатомија
2. Јадење направено од ширден.
Албански: lloj haje, kukurec
Употреба: Гастрономија
Примери:
Полнети ширдени (вид јадење од јагнешки ширден и желудник).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК