а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шинтер

мн. шинтери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25114
Лице кое е задолжено да лови улични кучиња и да ги носи во станица за бездомни домашни животни.
Англиски: dog catcher Германски: Schinder
Употреба: Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК