а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шинобус

мн. шинобуси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30922
Вид моторен воз каде влечната машина е вклопена во првиот вагон.
Англиски: rail bus Германски: Schienenbus
Употреба: Транспорт
Изведенки
шинобуски прид.
шинобускиот
Пример: шинобуски сообраќај
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК