а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шине

шинат; шини, шинете; шинав, шинаа; шинал; шинат; (ќе) шинев, (ќе) шинеа; шинел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18949
1. Истегне, повреди, свитка, измести од нормална положба дел од човечкото тело.
Англиски: dislocate Албански: lëndon
Употреба: Медицина
Примери:
Го шинал коленото.
2. (се шине) Се повредува, се убива со измесување на зглоб.
Англиски: dislocate Албански: lëndon
Употреба: Медицина
Примери:
Тој се шина во десната нога.
3. (се шине) Се убива од работа, напор, вршејќи некоја работа,
Албански: mmbytet nga puna
Употреба: Иронично , Преносно значење
Примери:
Денеска претерав работејќи! - Како да не, се шина!
Изрази
Шине врат по некого - премногу се загледа, се занесе во некого.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи