а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шина

мн. шини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4870
1. Дебело долго право мазно парче метал, како подебела лента
Англиски: rail Германски: Schiene Албански: binarë
Употреба: Технологија
Примери:
Железничка и трамвајска шина.
2. Обрач во кој се стега колцето на превозно средство.
Германски: Schiene Албански: qark
Употреба: Технологија
3. Вид гипсен завој.
Англиски: splint Германски: Schiene Албански: gishtallë
Употреба: Медицина
Изведенки
шински прид.
шинско; шинските
Пример: Шинско возило.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК