а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шимшир

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 49612
Градинско декоративно растение со вечнозелени лисја.
Латински: Buxus sempervirens Англиски: Boxwood Албански: shimshir, lloj bime dekorative
Употреба: Ботаника
Изведенки
шимшир прид.
(немен.)
Пример: (нар. поез.) Шимшир-порти
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК