а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шилинг

мн. шилинзи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 36894
1. Англиска монета.
Англиски: shilling Албански: shiling
Употреба: Економија
2. Поранешна австриска монетна единица.
Германски: Schilling Албански: shiling
Употреба: Историја