а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шилец

мн. шиллци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18360
1. Остар врв на нешто.
Англиски: point Албански: thep
Примери:
метален шилец
2. За човек - што се пробива, се меша секаде, проникнува во секакви ситуации.
Албански: pik
Употреба: Преносно значење
Примери:
Шилец е тој, сегде ќе се бутне.
3. (само мн.) Народен израз за наслојки од калциум меѓу зглобовите.
Примери:
шилци во коленото
Изведенки
шилце ср.
мн. шилциња
дем. и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК