а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шик

Вид збор: Придавка
елегантен
Англиски: chic Германски: schick
Употреба: Неменлив збор
Примери:
шик дама
шик шипка
Изведенки
шик прил.
елегантно
Пример: Шик облечена.