а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шик

Вид збор: Именка, машки род
1. Пенесто, фалично злато, варак, станил-сулфид.
Англиски: catgold
Употреба: Геологија
2. (како прид.) Златно обоен.
Употреба: Неменлив збор
Примери:
шик перници
3. елегантност, елеганција
Примери:
Без шик.