а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шиба

шибаат; шибал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 8051
1. Удира силно со нога, со тупаница, со нешто в рака; со нешто еластично.
Англиски: whip Албански: godas
Примери:
Почна да го шиба коњот со клоци и со тупаници во мевот.
2. За ветар, дожд, снег - бие.
Англиски: lash Албански: valëvit
Примери:
Студен ветар не шибаше в лице.
3. става, трупа, метнува
Англиски: stuff Албански: vendos
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Само шиба в торба сѐ што ќе му дојде до рака, а не прашува дали е потребно.
4. (се шиба) се удира, се мава
Англиски: beat Албански: godet
5. (се шиба) се шибне, се удри
Англиски: hit Албански: godit
Употреба: Преносно значење , Разговорно