а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шеќерџија

мн. шеќерџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 47347
Оној што прави и продава бонбони и разни други слатки работи.
Англиски: candy maker Турски: şekerci Албански: sheqerxhi
Употреба: Гастрономија , Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК