а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шеќерпаре

мн. шеќерпариња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 29838
Тесто обликувано во вид на паричка попарено со шербет.
Турски: şekerpare
Примери:
Еднаш овдека Никифор ме ранеше со тулумби и шеќерпариња.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК