а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шеќероса

шеќеросат
Вид збор: Глагол, свршен
Фати шеќер, добие кора од шеќер.
Примери:
Баклавата шеќероса.
Медот шеќероса.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК