а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шеќерлема

мн. шеќерлеми
Вид збор: Именка, среден род
Вид слатко, слатка од шеќер.
Англиски: sugar pastry Турски: şekerleme Албански: sheqerleme
Употреба: Архаизам , Гастрономија
Примери:
шеќерлеми со ореви