а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шеќерен

шеќерниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 11528
1. Што е за шеќер; што дава, што содржи шеќер.
Англиски: sugary
Примери:
шеќерна фабрика (фабрика за шеќер)
шеќерна трска
шеќерна репка (репа)
шеќерно цвекло
2. Што се однесува на шеќер.
Англиски: sugary
Примери:
шеќерна болест
3. Што е од шеќер.
Англиски: sugary
Примери:
шеќерна коцка
шеќерен раствор
4. сладок
Англиски: sweet
Употреба: Преносно значење
Примери:
шеќерна уста
(нар. поез.) шеќерно грло
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК