а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шеќерана

мн. шеќерани
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22538
Фабрика за производство на шеќер, работилница за производи од шеќер.
Англиски: sugar factory Албански: fabrikë sheqeri
Употреба: Економија
Примери:
Земјоделците ги сметаат за неприфатливи новите услови за производство што ги поставуваат шеќераните.
Шеќерана загадува, инспекциите не прават ништо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК