а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шеј

мн. шејови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9107
ствар, предмет
Англиски: thing Турски: şey
Употреба: Архаизам , Дијалектен збор
Примери:
Сите шејови што ги донесе невестата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК