а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шеф

мн. шефови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1538
Раководно лице во установа, претпријатие и сл.
Англиски: chief Албански: shef
Употреба: Административен термин
Примери:
шеф на одделение
шеф на отсек
шеф на кабинет
Изведенки
шефче ср.
мн. шефчиња
дем.
Пример: Ќе страдаат некои мали шефчиња.