а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шетачка

мн. шетачки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 36831
1. Жена што шета.
Англиски: walker Албански: shetitëse
2. шетање
Англиски: walk Албански: shetitëje
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК