а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шетан

шетани
Вид збор: Придавка
Ранг: 21230
За човек кој многу шетал по светот.
Примери:
Јас сум шетан човек.
(ирон.) шетана женска
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК