а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шеста

Вид збор: Глагол, несвршен
(само со дума) размислува, премислува
Англиски: consider Албански: mendoj gjatë
Употреба: Разговорно
Примери:
Думале, шестале, какво чаре да бараат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК