а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шеснаесет

Вид збор: Број
Ранг: 5213
Основен број за определена бројност; се бележи со бројката 16.
Англиски: sixteen
Употреба: Математика