а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шери

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 22924
Темно до кафеаво, густо шпанско вино слично на ликер.
Англиски: sherry
Употреба: Гастрономија
Изведенки
шери-бренди ср.