а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шеријат

(едн.) шеријатот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 39882
Збир од религиозни и други правила кај муслиманите, засновани на коранот; свештен закон.
Англиски: sharia Турски: şeriat
Употреба: Правда , Религија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК