а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шербет

шербетот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7667
1. Како ориенталска напивка.
Англиски: sorbet Турски: şerbet Албански: sherbet
Употреба: Гастрономија
2. Густо растопен шеќер за попарување на некои благи работи: баклава, раванија и сл.
Англиски: treacle Турски: şerbet Албански: sherbet
Употреба: Гастрономија