а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шепоти

шепотат; шепотел; шепотен
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 1512
1. Зборува тивко, со шепот.
Англиски: whisper Албански: pëshpërit
2. Шуми тивко, шумоли.
Англиски: rustle Албански: fëshfërit
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК