а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шепнипокров

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Озборување во кругот на семејството, се мисли особено на жена која го наговара својот маж против останатите членови на семејството.
Англиски: schemer
Употреба: Разговорно
Примери:
(посл.) Шепнипокров куќа запустува - озборувањето може да го упропасти животот на едно семејство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК