а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шепне

шепнат; шепнал; шепнат; шепнам
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4049
дошепне, дошепнува
Англиски: whisper
Примери:
Му шепна нешто на уво.
Да ти шепнам дека дојде и такво време, ние атеисти по вера и убедување, да му се молиме на Бога.