а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шепа

мн. шепи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3703
1. Долен дел од екстремитетите на некои цицачи.
Англиски: paw Српски: шапа Бугарски: шепа
Употреба: Зоологија
Примери:
зајачка шепа
шепата на ѕверот
лав со издадена шепа
2. Дланка и прсти на рака
Англиски: palm
Употреба: Анатомија
3. голема рака
Англиски: hand
Употреба: Преносно значење
Примери:
Со својата војничка шепа ја грабна девојката.
4. група од луѓе
Англиски: handful
Употреба: Преносно значење
Примери:
Судбината на земјата беше во рацете на шепа техничари и пилоти.
Изрази
Стави шепа врз нешто - присвои.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи