а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шенга

(се) шенгаат
Вид збор: Глагол, несвршен
се шегува, се подбива, се подигрува
Англиски: joke
Употреба: Разговорно
Примери:
Се шенга со тебе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК