а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шема

мн. шеми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3205
1. Нацрт, план на устројството, на системот на некаква машина, уред и сл.
Англиски: diagram Германски: Schema Албански: diagram
2. Опис на нешто во основни, општи линии, скица.
Англиски: scheme Германски: Schema Албански: skemë
3. Општопознат образец, шаблон во творењето на нешто.
Англиски: form Германски: Schema Албански: model
Употреба: Преносно значење