а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шематизира

шематизираат; шематизирал; шематизиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 35403
Создаде, создава нешто на шематски, шаблонски начин; сведе нешто на шема.
Англиски: schematize
FlexiMac
 менување на македонски глаголи