а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шекне

шекнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 31507
1. шокира, вџаши
Англиски: madden
Употреба: Разговорно
2. (се шекне) полуди
Англиски: madden
Употреба: Разговорно
Примери:
Да си упорен да постигнеш нешто што е над твоите сили – така ќе се шекнеш.
Изведенки
шекнува несв.
шекнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК