а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шеесетти

шеесетта
Вид збор: Придавка
Ранг: 4398
Бројна придавка од од шеесет.
Англиски: sixtieth
Примери:
Во шеесеттите години на минатиот век.