а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шегртче

Види и: шегрт (м.)
мн. шегртчиња
Вид збор: Именка, среден род
шегрт, шегртка
Англиски: apprentice Албански: shegertçe
Употреба: Деминутив , Економија