а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шеговит

шеговити
Вид збор: Придавка
Ранг: 15310
1. Што сака и умее да се шегува.
Англиски: witty
Примери:
шеговит човек
2. Што содржи или изразува шега.
Англиски: witty
Примери:
шеговити прикаски
шеговит тон