а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шега

мн. шеги
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1299
1. Зборови кажани или постапка направена за смеа, за развеселување и сл.
Англиски: joke Албански: shaka, mahi
Примери:
За сето време тој ни правеше шеги.
несолена шега
Се бие (тера) шега.
Каже нешто на шега.
Нема тука шега.
2. мала, ситна работа
Англиски: joke Албански: hajgare, lojë
Примери:
Ова е шега за мене, со една рака ќе го кренам.
Изрази
Ѓаволот ја однел шегата - работата е сериозна.
(разг.) Без шега - сериозно.
(разг.) Шегата настрана - сериозно.
(разг.) (Не) знае за шега - опасен е!