а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шев

мн. шевови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15310
1. Спој со шиење на два дела од плат, кожа и сл.
Англиски: seam Албански: damar
2. Начин на кој се шијат, се составуваат тие делови.
Англиски: seam Албански: damar
Примери:
ситен шев
3. Спојна линија на два дела од метал, со свивање на краиштата.
Англиски: joint Албански: bashkoj
Употреба: Технологија
Примери:
Шев на цевка.