а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шебој

мн. шебои
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22040
Вид украсно цвеќе со жолтоцрвени мирисливи цветови.
Латински: Cheiranthus cheiri Англиски: sweet william Турски: şebboy Албански: sheboj, shebuk
Употреба: Ботаника