а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

швркне

швркнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 29035
1. Удри со прачка, со камшик.
Англиски: whip Албански: fshikulloj
2. (се швркне) Се удри се со прачка, со камшик.
Англиски: whip Албански: fshikullohem